Adam Rymarz

Adam Rymarz

Wokalista obdarzony słuchem absolutnym oraz niezwykle ciepłą barwą głosu o szerokich możliwościach ekspresji. Z powodzeniem porusza się w różnorodnych stylach muzycznych, od jazzu po soul i gospel. W swoim repertuarze posiada utwory należące do kanonu piosenki polskiej oraz światowe standardy muzyki rozrywkowej.

Jest absolwentem wokalistyki jazzowej w Akademii Muzyczna w Katowicach, laureatem licznych nagród i wyróżnień, w tym statuetki „Indywidualność wokalna” (Inowrocław 2002) oraz Grand Prix i Nagrody Specjalnej Prezydenta Miasta St. Warszawy dla Najlepszego Wokalisty Gospel (Warsaw Gospel Days 2005). Zadebiutował profesjonalnie na scenie krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego w 2001 roku („Pastorałka na Nowy Wiek”). W latach 2003-2005 śpiewał w grupie wokalnej Teatru Muzycznego Roma w Warszawie (musicale „Miss Sajgon” i „Koty”). Brał udział w licznych produkcjach radiowo-telewizyjnych oraz nagraniach płytowych. Występował w duecie z Haliną Frąckowiak, Anną Serafińską, Ewą Urygą, Danutą Błażejczyk i Izą Połońską. Współpracował również z Krzysztof Herdzin Trio, Brass Standard Jazz Orchestra, Maciejem Fortuną, Edem Partyką (USA), Izą Zając i Januszem Szromem.

W 2016 roku ukazała się jego debiutancka płyta "Stabat Mater Dolorosa" nagrana z jazzowym pianistą Witoldem Janiakiem. Album został objęty patronatem medialnym Programu 2 Polskiego Radia, TVP Kultura i magazynu "Jazz Forum", zdobył nominacje do tytułu Wirtualne Gęśle 2016 oraz Folkowy Fonogram Roku 2016, przyznawany przez Polskie Radio. Ma na koncie także własny program "Flirtując z Bachem", złożony z jazzowych interpretacji utworów największego kompozytora epoki Baroku. Od 2011 roku trenuje wokalnie aktorów związanych z łódzkimi teatrami. Współpracował z Jerzym Stuhrem, Wojciechem Kościelniakiem, Małgorzatą Bogajewską i Przemysławem Dąbrowskim, przygotowując od strony wokalnej reżyserowane przez nich spektakle. Od 2015 roku jest wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, gdzie na Wydziale Aktorskim prowadzi zajęcia z impostacji głosu. Ze znakomitą mezzosopranistką Anną Werecką tworzy jedyny w Polsce duet jazzowo-operowy, który można usłyszeć w projektach Leny Ledoff: "Jazz Loves Baroque", "Duety miłosne", "Chopin-Wars-Komeda" oraz "Piaf. Nie żałuję".